TURECKO - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

TURECKO

TURECKO - Egejské more, Stredozemné more
Turecké pobrežie s nenáročným jachtingom zatiaľ jachtári ešte celkom neobjavili. Budete tu takmer sami v lone prírody, členitého pobrežia s veľa zátokami, teplého mora, slnečného počasia, priateľských a pohostinných ľudí. Orientálna gastronómia ovplyvnená arabským, balkánskym a stredomorským štýlom za stále prijateľné ceny je len ďalším bonusom, prečo sa vybrať na jachting práve do neobjaveného Turecka. Jachtárska infraštruktúra je na vysokej úrovni, v marínach alebo mestských prístavoch je čisto.

Počasie a podnebie
Jachtárska sezóna trvá v Turecku od mája do začiatku decembra. Turecko je preto skvelou destináciou na zakončenie jachtárskej sezóny. Najmä koncom októbra a v novembri je to to najlepšie miesto, kde sa môžete na Stredozemnom mori plaviť. Stabilné počasie, slnečno a ešte stále teplé more. Teplota vzduchu môže dosahovať v júli a v auguste až 38°C, teplota vody v mori sa pohybuje v rozmedzí 24 - 27°C.  Špecifikom juhozápadnej časti tureckého pobrežia je Meltemi, silný vietor, ktorý fúka od SZ až Z. Denné termika má tiež vplyv na silu Meltemi ráno a doobeda je zvyčajne slabší, popoludní a večer silnejší. V noci zvyčajne zoslabne. Na otvorenom mori je silnejší s veľkými vlnami, pozdĺž pobrežia slabší aj vlny sú menšie.

Jachting v Turecku možno odporučiť
    • Milovníkom histórie - najlepšie pamiatky antickej a byzantskej histórie sú doslova na každom kroku.
    • Pre milovníkov gastronómie - turecká kuchyňa s arabským a balkánskym vplyvom je veľmi chutná a lacná.
    • Pre seniorov je vhodná oblasť južného Turecka s nenáročným a odpočinkovým jachtingom.
    • Pre rodiny s deťmi - nenáročný jachting, teplé more, množstvo krásnych zátok a piesčitých pláží.
    • Pre športových jachtárov - juhovýchodná časť Turecka v Egejskom mori zabezpečí v lete vďaka Meltemi skutočne adrenalínový zážitok.

Kam sa plaviť
Turecké vody sa delia na 2 jachtárske regióny:
Egejská riviéra - juhozápadné až západné pobrežie a Turecká riviéra, ktorá zaberá južné pobrežie Turecka. Hlavné jachtárske prístavy na Egejskej riviére sú Izmir, Bodrun a Marmaris. Na Tureckej riviére to je Antalya.  

Egejská riviéra
Izmir je tretie najväčšie turecké mesto a má po Istanbule druhý najväčší prístav Turecka. Je to priemyselno-historické mesto s marínou.
Bodrun - skvelý východiskový bod pre plavbu pozdĺž Egejskej riviéry. Leží na členitom polostrove, ktorý vybieha hlboko do mora a je živým centrom tejto časti Turecka. Grécke ostrovy sú na dohľad... V prístave nájdete luxusné jachty, reštaurácie, bary a nočný život končí až ráno.  Oblasť Bodrunu je, čo sa týka historických pamiatok, jednou z najvyhlásenejších oblastí Turecka. Nájdete tu jeden zo 7 divov sveta - Mauzóleum v Halikarnasse . V starovekom meste Efez sa nachádza staroveký amfiteáter bohyne Artemis. V Bodrumu je klíma podobná ako na Egejskom mori. Teplota je tu o 3-4 stupne nižšia ako na Tureckej riviére, preto je tu hlavne lete omnoho znesiteľnejšie podnebie.
Marmaris, dobre chránená zátoka, je dnes jachtárskym prístavom s niekoľkými marínami, a dlhou živou plážovou promenádou. Marmaris nájdete na egejskej riviére Turecka. Mesto si vás získa spleťou uličiek starého mesta, jeho história siaha až do čias Alexandra Veľkého. Je obklopené zeleňou a bujnou vegetáciou. Vzduch aj more je tu teplejšie ako  na západnom pobreží, preto je táto oblasť vhodná na jachting aj na jeseň. Meltemi tu nefúka tak silno.

Turecká riviéra
Antalya, turistické centrum Tureckej riviéry, leží na pobreží Stredozemného mora. Nachádzajú sa tu turistické rezorty, hotely, dlhé piesočnaté pláže, bary a reštaurácie. Milovníci histórie si tu nájdu starú štvrť so starým opevnením s rímskymi bránami. Úžasné panoráma s vysokými horami v pozadí dotvára fantastickú atmosféru tohto mesta. Ďalej na východ sa nachádza mesto Side - staroveký prístav dobývaný Alexandrom Veľkým.
Istanbul sa síce nenachádza priamo v žiadnej jachtárskej oblasti, ale pri ceste do Turecka patrí k povinnosti sa v tomto meste zastaviť. Je dnes jedným z najväčších miest sveta, rozkladá sa na dvoch kontinentoch, ktoré spája cez Bospor nádherným mostom. Je tu cítiť ako orientálny, tak aj európsky vplyv. Hagia Sofia, Modrá mešita, Palác Topkapi a ďalšie množstvo historickým pamiatok asi nemusíme podrobne popisovať. Určite odporúčame spojiť plavbu v Tureckých vodách s krátkym pobytom v Istanbule.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah