ČIERNA HORA - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

ČIERNA HORA

Čierna Hora (Monte Negro) - Jadranské more
Jadranské more v Čiernej Hore vďačí za svoju čistú vodu a  modrú farbu skalnatému pobrežiu. V zálivoch tu ale môžete nájsť aj veľké množstvo piesočnatých pláží. Boka Kotorská, nádherný záliv obkolesený vysokými horami na konci ktorého sa nachádza stredoveké mesto Kotor je to najlepšie čo v Čiernej Hore jachtári môžu nájsť. Pobrežie Monte Negra ako sa táto krajina nazýva vo svete je oproti Chorvátsku omnoho chudobnejšie na ostrovy, prístavy a zátoky, zato tu ale nájdete omnoho viac piesočnatých pláži ako v Chorvátsku. Stredomorská gastronómia Vás určite nesklame.

Počasie a podnebie
V pobrežnej oblasti Čiernej Hory prevláda stredomorské podnebie. Letá sú teplé a suché. Teplota vzduch 27°C, teplota mora 25°C. Najlepšie obdobie pre plavbu je od začiatku mája až do konca októbra. Vietor je v tejto oblasti ovplyvnený dennou termikou. Môže fúkať v popoludnajších hodinách aj silnejšie a má SZ smer. Bóra fúka zo SV, Jugo z J, alebo JV. Bóra aj Jugo môžu zdvíhať veľké vlny.

Jachting v Čiernej Hore možno odporučiť
    • Milovníkom histórie vďaka starovekým mestám a historickým pamiatkam.
    • Mladým ľuďom vďaka rušnému nočnému životu v Budve a okolí.
    • Pre začínajúcich jachtárov je Boka Kotorská ideálnou oblasťou. Krátke vzdialenosti, uzavretý záliv a plavba popri pobreží zvládnu i menej skúsený jachtári.
    • Pre športových rybárov. Tunajšie vody sú plné rýb a sú tu povolené všetky druhy rybolovu.

Kam sa plaviť
Boka Kotorska (Kotorský záliv) je jedným z najkrajších zálivov na svete. Tento hlboký záliv preniká 30 km do vnútrozemia a svojím vzhľadom pripomína nórsky fjord. Vysoké hory, ktoré obkolesujú záliv chránia Boku Kotorskú pred zlým počasím prichádzajúcim zo severu aj pred bórou vanúcou z vnútrozemia.
Kotor
Mesto Kotor sa nachádza v krásnom zálive obkoleseným až 1750 metrov vysokým pohorím Lovčen na  úplnom konci Boky Kotorskej. Mesto je zapísané v zozname UNESCO. Kotor leží na úpätí 1 749 metrov vysokého pohoria Lovćen. "Čínsky múr" masívne opevnenie mesta, ktoré sa tiahne vysoko nad mesto môžeme vidieť už z veľkej diaľky. Pohlady z výšky tohto múra na mesto sú jedinečné. V meste sa nachádza aj marína s elektrikou a vodou. Je možné kotvyť aj v zálive na kotve, alebo pri mestkom móle. Pred malým prístavom Perat tvorený významnými historickými budovami sa nachádzajú dva ostrovy s kláštormi a kostolom.
Tivat
Veľmi živé moderné mesto s históriou a najluxusnejšiou marínou na Jadranskom pobreží. Nevolá sa nijak inak ako Marina Porto Montenegro. Servis pre jachtárov nie je na takej úrovni ako v Chorvátsku, ale zato ceny sú veľmi priaznivé. Nájdete tu námorné múzeum s ponorkami, luxusný yacht club a veľké množstvo drahých námorných jácht. Celý komplex maríny je moderne vybudovaný a pripomína francúzke Saint Tropez.
Herceg Novi
Staré mesto na kopci s výhľadom na pevnosť na ostrove Mamula, ktorá chránila vstup do Boky Kotorskej. V centre starého mesta sa nachádza pekné námestie s kaviarňami a kostolom sv. Archanjela Michaela. Colný prístav s marínou.

Pobrežie Čiernej Hory
Budva
Budva je najvyhľadávanejšou turistickou destináciou v Čiernej Hore hlavne pre mladých turistov. Najkrajší historické pamiatky kontrastujú s množstvom plážových barov, ktoré sú sústredené hlavne na dlhej piesočnatej pláži Mogren. V Budve sa nachádza aj veľká dobre vybavená marína.
Sveti Stefan
Naproti Budve na opačnej strane zátoky leží ostrov Sveti Stefan s najluxusnejším čiernohorským letoviskom s nádhernými scenériami.
Bar
Priemyselné a prístavné mesto. Stari Bar (mesto duchov) dnes už neobývané určite stojí za návštevu! Sladkovodné jazero Skadar s teplou vodou a množstvom rýb nachádzajúce sa na území dvoch štátov je tiež nedaľeko. Sú tu dve maríny priemyselného charakteru.
Ulcinj
Mesto pirátov, ktorí tu postavili pevnoť nápadne podobnú tej v Dubrovníku. Atmosféra mesta má orientálne príchuť. Nájdete tu mešity a gastronómia má orientálnu príchuť. Veľká pláž s jemným bielym pieskom, obsahujúcim liečivý jód priťahuje do mesta veľké množstvo.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah