SLOVINSKO - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

SLOVINSKO

SLOVINSKO -  Jadranské more
Slovinsko aj napriek veľmi krátkemu 40 km pobrežiu ponúka zaujímavé možnosti pre jachtárov. Pekné mestečká postavené v benátskom štýle, moderné maríny, aj malebné prístavy. Slovinsko môže slúžiť aj ako východiskové miesto pre plavby do Benátok, alebo na Chorvátsku Istriu. More je tu v dôsledku malej hĺbky v lete krásne vyhriate. Čo sa týka čistoty vôd, Slovinsko predstihne aj chorvátske vody. Dovolenku na lodi je možné skombinovať aj s turistikou, raftingom alebo cyklistikou vo vnútrozemí Slovinska, kde nájdete krásne prírodné oblasti.

Počasie a podnebie
Teplota vzduchu v lete dosahuje až 31°C, teplota vody vďaka plytkému moru môže dosiahnuť až 27°C. Ideálny čas na jachting v Slovinských vodách je od júna do konca augusta. Na pobreží Slovinska sa môžeme stretnúť s rôznymi vetrami. Maestral, mierny pravidelný vietor fúka zo SZ smeru a na večer ustáva. Pre prístavy v severovýchodnej časti slovinského pobrežia  je typický katabatický nočný studený vietor. V lete sa môže vyskytnúť aj jugo, JV vietor, ktorý dvíha veľké vlny a pri severotalianskym pobrežím môžu vznikať nebezpečné miesta. SV bóra, ktorá je často ovplyvnená tvarom pobrežia, fúka najsilnejšie v Terskom zálive. V lete pri vysokých teplotách môžu vznikať aj nebezpečné vetry S Lebić, alebo JZ, Z Tramontana (JZ, Z).

Jachting v Slovinsku možno odporučiť
    • Milovníkom turistiky a prírody - v Slovinsku nájdu vysoké hory, nedotknutú prírodu, kaňony a divoké rieky, krasové jaskyne, termálne pramene i historické poklady.
    • Rodinám s deťmi alebo menej skúseným jachtárom - pobrežie Slovinska sa nachádza v uzavretom zálive so zvyčajne pokojným morom a slabými vetrami.
    • Seniorom – pre nich sú ideálne pokojné a poznávacie plavby.
    • Jachtárom cestovateľom – pre nich môže byť Slovinsko východiskovým bodom pre plavbu do talianskych Benátok a chorvátskej Istrie.

Kam sa plaviť
Maríny sú v mestách Portorož, Izola a Koper. Pekný mestský prístav je v meste Piran.
Koper je rušné a priemyselné mesto s veľkým prístavom a menšou marínou. Staré mesto je veľmi pekné a zachovalé, sú tu krásne benátske námestia, aj zaujímavé historické pamiatky.
Izola je rybárske mesto s modernou marínou. Každý rok v auguste sa koná veľká rybárska slávnosť. V meste nájdete aj veľa architektonických pamiatok. Mladšia generácia si tu určite nájde ten správny bar alebo disko klub. Dobre chránená marína sa nachádza na západnom okraji mesta.

Piran je malé stredoveké mestečko postavené v benátskom štýle. Úzke uličky talianskeho štýlu, veľa historickým pamiatok, námorné múzeum a dobre chránený mestský prístav sú atribúty, ktoré nedovolia žiadnemu jachtárovi obísť toto miesto bez povšimnutia.
Portorož (prístav ruží) je najvýznamnejším slovinským prímorským a kúpeľným letoviskom. Je tu mnoho hotelov, diskoték, reštaurácií, barov, kaviarničiek i niekoľko kasín. Marína Portoroč je najväčšia a najlepšie vybavená marína v Slovinsku. Nachádza sa tu aj športový areál a dlhá piesočná pláž s bielym pieskom.
Prírodný park Strunjan sa rozprestiera na pobreží medzi Piranem a Izolou. V zátoke Moon bay je nádherne čistá voda a piesočnatá pláž lemovaná 80 metrov vysokými útesmi. Pre tento prírodný park je typická priezračne čistá voda, veľa druhov vzácnych rýb a koralov, termálne pramene a nedotknutá príroda.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah