Taliansko je centrom Stredomoria s nádherným pobrežím, gastronómiou a históriou. Je to rozsiahla krajina s veľkými rozdielmi medzi jednotlivými oblasťami, takže tu môžete nájsť všetko, čo turista potrebuje a každý si tu príde na svoje.
V porovnaní s Chorvátskom je tu jachting rozmanitejší a ponúka viac jachtárskych zážitkov. Od pokojných vôd toskánskych ostrovov až po adrenalínový jachting v okolí Sicílie. Taliansko disponuje pomerne veľkým počtom marín. Treba však rátať s tým, že ceny za kotvenie sú ešte vyššie ako v Chorvátsku. Väčšinou ale nebýva problém zakotviť blízko maríny alebo mesta zadarmo a do mesta sa vypraviť gumákom. Posledný týždeň v júli a prvé tri týždne v auguste sa doTalianska NECHODÍ! V tomto období sú v Taliansku celozávodné dovolenky, kedy je plné úplne všetko. Prístavy, maríny, zátoky...
Počasie a podnebie
V Taliansku platí pravidlo, že čím viac na juh tým teplejšie. V lete sa teplota vzduchu pohybuje podľa oblasti a obdobia od 25 do 32°C, teplota mora od 23 do 26°C. Ideálny čas na jachting v Taliansku je od júna do začiatku augusta a v septembri.
V Talianku sa môžeme stretnúť so štyrmi druhmi vetrov. Maestral, ktorý dobre poznáte z chorvátskych vôd, sa vyskytuje predovšetkým v oblasti Korziky a severnej Sardínie. Fúka S, alebo SZ smerom. S Libecciom JZ, alebo Z vetrom sa stretnete hlavne v okolí Elby. Tramontanu SV vietor sa vyskytuje hlavne na jeseň a v zime na západnom pobreží Talianska. Horúci južný vietor scirocco môžete stretnúť na juhu Sardínie, Sicílie a talianskej pevniny. Boru S vietor môže stretnúť podobne ako v Chorvátsku na severe Jadranského mora.
Jachting v Taliansku možno odporučiť
Pre milovníkov histórie je Taliansko tou správnou destináciou. Antické a románske pamiatky nájdete od Ríma až po Sicíliu.
Milovníci gastronómie si plavbu v talianskych vodách určite užijú. Môžete skúsiť stredomorskú gastronómiu rôznych oblastí.
Milovníci prírody si nájdu v talianskych vodách pokojné zátoky, krásne scenérie, ale aj napríklad činné sopky.
Pre rodiny s deťmi, seniorov, alebo vyznávačov relaxačnej dovolenky na jachte sú ideálne toskánske ostrovy.
Športový jachting okolo Sicílie alebo plavba na Maltu skutočne preverí jachtárske znalosti celej posádky.
Motorový jachting je pre Taliansko ako stvorený. Taliani milujú motoráky a rýchlu jazdu.
Kam sa plaviť
Jachtárske oblasti v Taliansku môžeme rozdeliť na Ligurské pobrežie okolo Janova, Toskánske ostrovy a priľahlú pevninu, Sardíniu, Neoapol a blízke ostrovy, Sicíliu a Liparské ostrovy, Kalábriu a jadranskú časť v oblasti Benátok a Brindisi.
Ligúrske pobrežie okolo Janova, najväčšieho talianskeho prístavu s dvoma marínami priamo v centre mesta, uprednostňujú ľudia, ktorí sa cítia doma v ruchu veľkomesta. More tu nie je veľmi čisté, ale oblasť je krytá Alpami, takže môžeme očakávať pomerne pokojný jachting.
Toskánske ostrovy a priľahlé pevnina. Najlepšou jachtárskou oblasťou v tejto časti Talianska je určite ostrov Elba. Nájdete tu mnoho bezpečných zátok s piesočnatými plážami, romantické stredoveké mestá ako Portoferraio alebo aj moderné komerčné strediská. Žil tu aj Napoleón, samozrejme nedobrovoľne. Ďalšie ostrovy v tejto oblasti sú ostrovy Capraia, Piatnosa, Giglio, ktoré smutne preslávilo stroskotanie costa Concordie alebo Montecristo. Jedná sa o hornaté ostrovy, ktoré vystupujú ostro z mora. Pevninskú časť Toskánska tvoria úrodné sady a vinohrady. Ak zakotvíte v maríne v Pise môžete si prezrieť šikmú vežu, dať si pizzu, dobré víno a olivový olej. Pobyt na jachte sa v tejto oblasti zvykne kombinovať s pobytom v niektorej z toskánskych víl, ktorých je tu v okolí neúrekom na prenájom.
Sardínia je tak široká jachtárska oblasť, že nie je možné ju obísť za jeden týždeň. Je tu všetko. Chránené zátoky s krásnymi plážami, rybárske mestečká, nebývané ostrovy. Bonifáckou úžinou sa môžete dostať až na Korziku a zakotviť v Bonifaciu, nádhernom meste vyčnievajúcim vysoko na skale nad dobre chránenou zátokou, čo sa určite hodí v tejto jachtársky i navigačne náročnej oblasti. Ale to ste už vo Francúzku. Najznámejšou a najluxusnejšou turistickou zónou je na Sardínii bezpochyby Smaragdové pobrežie - Costa Smeralda, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti Sardínie, severne od Olbia.
Neapolská oblasť s Pontskými ostrovmi, z ktorých najkrajší je ostrov Capri, ktorý je obložený útesmi, má iba jednu pláž a napriek tomu si ho zvolili mnohé celebrity ako svoje letné sídlo. Ischia, nazývaná tiež zelený ostrov sa môže popýšiť stovkou termálnych prameňov. Ostrov Ponza s mnohými bezpečnými kotviskami môže slúžiť ako útočisko v prípade nepriaznivého počasia. Rím, Neapol, Popeje a Vezuv sú všetko miesta na pobreží, ktoré určite stoja za návštevu.
Sicília a Liparské ostrovy. Činné sopky, prírodné termálne kúpele a pohostinní ľudia robia z Liparských ostrovov jedno z najkrajších a najmagickejších miest v Stredozemnom mori.Východná časť Sicílie s činnou sopkou Etnou je oddelená od zvyšku Talianska Messinskou úžinou. Palermo je hlavné mesto ostrova s jeho osobitým koloritom a úchvatným výhľadom priamo na Liparské ostrovy s ďalšou činnou sopkou Stromboli. Tieto ostrovčeky sú tvorené kužeľmi činných či vyhasnutých sopiek. Okrem prechádzok okolo dymiacich vrcholov sú veľkým zážitkom kúpele v horúcich jazierkach a sopečnom bahne. Zo severného pobrežia Sicílie na ostrov Vulkáno je vzdialenosť len 10 nm, čo sú necelé tri hodiny plavby.
Kalábrijská časť južného pobrežia je lemovaná strmými horami a divokými skalami. Celé pobrežie Kalábrie má ale jedno spoločné: úžasné dlhé piesočnaté pláže, ktoré doteraz zostávajú takmer ľudoprázdne.
Jadranské more tvorí na severe Benátska lagúna ukončená nemenej známym mestom karnevalu, kanálov a gondol - Benátkami. Jachtárska oblasť okolo prístavného mesta Brindisi slúži ako východiskový bod pri plavbe do Chorvátska, Grécka a Čiernej Hory.