TALIANSKO - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

TALIANSKO

TALIANSKO - Stredozemné, Ligúrske a Týrske more
Taliansko je centrom Stredomoria s nádherným pobrežím, gastronómiou a históriou. Je to rozsiahla krajina s veľkými rozdielmi medzi jednotlivými oblasťami, takže tu môžete nájsť všetko, čo turista potrebuje a každý si tu príde na svoje.
V porovnaní s Chorvátskom je tu jachting rozmanitejší a ponúka viac jachtárskych zážitkov. Od pokojných vôd toskánskych ostrovov až po adrenalínový jachting v okolí Sicílie. Taliansko disponuje pomerne veľkým počtom marín. Treba však rátať s tým, že ceny za kotvenie sú ešte vyššie ako v Chorvátsku. Väčšinou ale nebýva problém zakotviť blízko maríny alebo mesta zadarmo a do mesta sa vypraviť gumákom. Posledný týždeň v júli a prvé tri týždne v auguste sa do  Talianska NECHODÍ! V tomto období sú v Taliansku celozávodné dovolenky, kedy je plné úplne všetko. Prístavy, maríny, zátoky...

Počasie a podnebie
V Taliansku platí pravidlo, že čím viac na juh tým teplejšie. V lete sa teplota vzduchu pohybuje podľa oblasti a obdobia od 25 do 32°C, teplota mora od 23 do 26°C. Ideálny čas na jachting v Taliansku je od júna do začiatku augusta a v septembri.
V Talianku sa môžeme stretnúť so štyrmi druhmi vetrov. Maestral, ktorý dobre poznáte z chorvátskych vôd, sa vyskytuje predovšetkým v oblasti Korziky a severnej Sardínie. Fúka S, alebo SZ smerom. S Libecciom JZ, alebo Z vetrom sa stretnete hlavne v okolí Elby. Tramontanu SV vietor sa vyskytuje hlavne na jeseň a v zime na západnom pobreží Talianska. Horúci južný vietor scirocco môžete stretnúť na juhu Sardínie, Sicílie a talianskej pevniny. Boru S vietor môže stretnúť podobne ako v Chorvátsku na severe Jadranského mora.

Jachting v Taliansku možno odporučiť
    • Pre milovníkov histórie je Taliansko tou správnou destináciou. Antické a románske pamiatky nájdete od Ríma až po Sicíliu.
    • Milovníci gastronómie si plavbu v talianskych vodách určite užijú. Môžete skúsiť stredomorskú gastronómiu rôznych oblastí.
    • Milovníci prírody si nájdu v talianskych vodách pokojné zátoky, krásne scenérie, ale aj napríklad činné sopky.
    • Pre rodiny s deťmi, seniorov, alebo vyznávačov relaxačnej dovolenky na jachte sú ideálne toskánske ostrovy.
    • Športový jachting okolo Sicílie alebo plavba na Maltu skutočne preverí jachtárske znalosti celej posádky.
    • Motorový jachting je pre Taliansko ako stvorený. Taliani milujú motoráky a rýchlu jazdu.

Kam sa plaviť
Jachtárske oblasti v Taliansku môžeme rozdeliť na Ligurské pobrežie okolo Janova, Toskánske ostrovy a priľahlú pevninu, Sardíniu, Neoapol a blízke ostrovy, Sicíliu a Liparské ostrovy, Kalábriu a jadranskú časť v oblasti Benátok a Brindisi.
Ligúrske pobrežie okolo Janova, najväčšieho talianskeho prístavu s dvoma marínami priamo v centre mesta, uprednostňujú ľudia, ktorí sa cítia doma v ruchu veľkomesta. More tu nie je veľmi čisté, ale oblasť je krytá Alpami, takže môžeme očakávať pomerne pokojný jachting.

Toskánske ostrovy a priľahlé pevnina. Najlepšou jachtárskou oblasťou v tejto časti Talianska je určite ostrov Elba. Nájdete tu mnoho bezpečných zátok s piesočnatými plážami, romantické stredoveké mestá ako Portoferraio alebo aj moderné komerčné strediská. Žil tu aj Napoleón, samozrejme nedobrovoľne. Ďalšie ostrovy v tejto oblasti sú ostrovy Capraia, Piatnosa, Giglio, ktoré smutne preslávilo stroskotanie costa Concordie alebo Montecristo. Jedná sa o hornaté ostrovy, ktoré vystupujú ostro z mora. Pevninskú časť Toskánska tvoria úrodné sady a vinohrady. Ak zakotvíte v maríne v Pise môžete si prezrieť šikmú vežu, dať si pizzu, dobré víno a olivový olej. Pobyt na jachte sa v tejto oblasti zvykne kombinovať s pobytom v niektorej z toskánskych víl, ktorých je tu v okolí neúrekom na prenájom.

Sardínia je tak široká jachtárska oblasť, že nie je možné ju obísť za jeden týždeň. Je tu všetko. Chránené zátoky s krásnymi plážami, rybárske mestečká, nebývané ostrovy. Bonifáckou úžinou sa môžete dostať až na Korziku a zakotviť v Bonifaciu, nádhernom meste vyčnievajúcim vysoko na skale nad dobre chránenou zátokou, čo sa určite hodí v tejto jachtársky i navigačne náročnej oblasti. Ale to ste už vo Francúzku. Najznámejšou a najluxusnejšou turistickou zónou je na Sardínii bezpochyby Smaragdové pobrežie - Costa Smeralda, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti Sardínie, severne od Olbia.

Neapolská oblasť s Pontskými ostrovmi, z ktorých najkrajší je ostrov Capri, ktorý je obložený útesmi, má iba jednu pláž a napriek tomu si ho zvolili mnohé celebrity ako svoje letné sídlo. Ischia, nazývaná tiež zelený ostrov sa môže popýšiť stovkou termálnych prameňov. Ostrov Ponza s mnohými bezpečnými kotviskami môže slúžiť ako útočisko v prípade nepriaznivého počasia. Rím, Neapol, Popeje a Vezuv sú všetko miesta na pobreží, ktoré určite stoja za návštevu.
Sicília a Liparské ostrovy. Činné sopky, prírodné termálne kúpele a pohostinní ľudia robia z Liparských ostrovov jedno z najkrajších a najmagickejších miest v Stredozemnom mori. Východná časť Sicílie s činnou sopkou Etnou je oddelená od zvyšku Talianska Messinskou úžinou. Palermo je hlavné mesto ostrova s jeho osobitým koloritom a úchvatným výhľadom priamo na Liparské ostrovy s ďalšou činnou sopkou Stromboli. Tieto ostrovčeky sú tvorené kužeľmi činných či vyhasnutých sopiek. Okrem prechádzok okolo dymiacich vrcholov sú veľkým zážitkom kúpele v horúcich jazierkach a sopečnom bahne. Zo severného pobrežia Sicílie na ostrov Vulkáno je vzdialenosť len 10 nm, čo sú necelé tri hodiny plavby.

Kalábrijská časť južného pobrežia je lemovaná strmými horami a divokými skalami. Celé pobrežie Kalábrie má ale jedno spoločné: úžasné dlhé piesočnaté pláže, ktoré doteraz zostávajú takmer ľudoprázdne.

Jadranské more tvorí na severe Benátska lagúna ukončená nemenej známym mestom karnevalu, kanálov a gondol - Benátkami. Jachtárska oblasť okolo prístavného mesta Brindisi slúži ako východiskový bod pri plavbe do Chorvátska, Grécka a Čiernej Hory.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah