CHORVÁTSKO - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

CHORVÁTSKO

CHORVÁTSKO - Jadranské more
Jadranské more je považované za jedno z najkrajších a najčistejších morí sveta. Za svoju povestnú modrú farbu a priezračnosť vďačí skalnatému pobrežiu, kde v prekrásnych zálivoch môžete nájsť aj piesočnaté pláže. Dĺžka pobrežia spolu s 1244 ostrovmi, z ktorých je iba 66 obývaných, je 5835 km. Môžete tu stráviť aktívnu a zároveň relaxačnú dovolenku. V chorvátsku nájdete krásnu prírodu, bohatú históriu, jachtársku infraštruktúru v podobe až 50 marín, mestských prístavov, bójových polí a chránených zátok. Tieto atribúty predurčujú jadranské more na najlepší rekreačný jachting na svete.  Môžete plávať na pokojnom mori s miernym vetrom v zákryte ostrovov. Môžete však zamieriť aj na otvorené more, kde si užijete ten pravý športový jachting. Vzdialenosti sú malé a aj napriek veľmi členitému pobrežiu a ostrovom je povolená plavba aj v noci. Môžete si vychutnať stredomorskú gastronómiu, kvalitné vína a slovanskú pohostinnosť.

Počasie a podnebie
Pobrežie jadranského mora má v lete charakter subtropického podnebia. Rekreačná jachtárska sezóna na Jadrane začína v máji a končí na konci septembra. Leto je na Jadrane horúce a pomerne pokojné. Teplota vzduchu je 30 °C, teplota vody 24-36 °C. Na ostrovoch je podnebie príjemnejšie ako v okolí pevniny, horúčavy sú miernejšie aj vďaka príjemnému morskému vetríku. V horúcom lete v popoludňajších hodinách sa môžu vyskytnúť búrky z tepla, ktoré však trvajú krátko a rýchle prejdú.
Na Jadrane panuje cez leto zvyčajne bezvetrie, alebo len mierny vietor. Maestrál, denný vietor pekného počasia, vanie zo severozápadu. Bóra je naopak silný severovýchodný vietor padajúci z Dinárskych hôr, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého pobrežia Jadranu a tvoria prírodnú prekážku, ktorú musí tento vietor prekonať. Často sa vyskytuje aj pri bezoblačnom dni. Jugo je vietor zlého počasia. Fúka od juhovýchodu, prináša dusno, zamračenú oblohu, dážď a veľké vlny.

Jachting na Jadrane možno odporučiť
    • Rodinám s deťmi - hlavne kvôli malý vzdialenostiam medzi ostrovmi, miernemu počasiu a ľahkej dostupnosti.
    • Mladým ľuďom - vďaka rušnému nočnému životu a fun plavieb pre tínedžerov z celého sveta.
    • Pre začínajúcich jachtárov je Chorvátsko ideálnou destináciou. Krátke vzdialenosti, v lete slabé vetry a veľké množstvo marín s vynikajúcim zázemím predurčujú Jadran ako jachtársku destináciu i pre menej zdatných jachtárov.
    • Pre športových jachtárov sa na Jadrane konajú každú sezónu desiatky regát. Mimo letnej sezóny vie byť Jadran búrlivý a veterný a dlhšie plavby na otvorenom mori môžu byť skutočným adrenalínovým zážitkom aj pre skúsených jachtárov.
    • Pre seniorov - kvôli pomerne ľahkej dostupnosti, európskemu štandardu a len miernej jazykovej bariére.
    • Milovníkov histórie nadchnú staré antické mestá a pamiatky zapísané v  UNESCO.

Kam sa plaviť
Jadranské more sa delí na 5 oblastí. Istria, Kvarner a Dalmácia (Severná, Stredná a Južná).
Východné pobrežie Istrie s antickými mestami ako Pula, Rovinj, Vrsar, Poreč, Novigrad a Umag sú ako stvorené na „mestský“ jachting, pri ktorom svoju jachtu zakotvíte na miestnom móle hneď oproti kaviarni, alebo reštaurácii.
Kvarnerskú oblasť s priľahlými ostrovmi Mali a Veli Lošinj, Rab, Krk, Cres, Susak tvoria miesta s mnohými romantickými zátokami ako aj rušnými prístavnými mestečkami. Jachtári tu nájdu krásne pláže vhodné aj pre malé deti.
Severná Dalmácia s historickým mestom Zadar, známym nádhernou architektúrou, znamenitou gastronómiou a nočným životom, spolu s „československým“ mestom Biograd na moru, tvoria východiskové miesto pre jachting v oblasti Dugeho Otoku a národného parku Telaščica. Veľké množstvo ostrovov, prístavov a zátok vytvára ideálne podmienky na plavbu v tejto oblasti.
Stredná Dalmácia s najstarším mestom na pobreží Jadranu, Šibenikom, je ideálnou destináciu na plavbu proti prúdu rieky až do Skradinu, kde nájdeme vodopády Krka. Smerom na juh nájdeme súostrovie Kornati, ktoré je zároveň národným parkom. Ďalším významným historickým a univerzitným mestom je Split, odkiaľ môžete vyraziť do Trogiru, na pobrežie Makarskej riviéry, na ostrov Vis alebo ostrov Biševo, kde sa nachádza Modrá jaskyňa. Ostrov Hvar s hlavným mestom toho istého názvu a Stari Grad, plný zachovalých historických pamiatok, nemôžeme v tejto oblasti obísť. Šolta, Drvenik, Lastovo a ďalšie ostrovy v tejto oblasti sú práve tie miesta, ktoré jachtári v Chorvátsku vyhľadávajú.
Južná Dalmácia je pokojnejšia a vzdialenejšia od rušných severnejších oblastí. Obľúbené sú staré mestečko Korčula, rodisko Marca Pola, rovnako ako najzelenší ostrov Dalmácie a v neposlednom rade „Perla Jadranu“ starobylé mesto Dubrovník s opevnením, ktoré nebolo stáročia dobité a v súčasnosti je pod ochranou Unesco.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah